ŽENY A POLITKA: Jaká očekávání mají ženy při vstupu do Poslanecké sněmovny? Z čeho mají radost a jakým překážkám čelí? Na to jsme se zeptali hned několika poslankyň. Tentokrát nám odpovídala Renáta Zajíčková.

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková v rozhovoru pro Právo řekla, že spolupráci nerozlišuje podle stran, s extremisty by do koalice ale nešla. Kauza podávání jídla v odpadkových pytlích v MŠ Kroupova byla podle ní selháním jednotlivce, věc je tak prý vyřešená.

Léta to pro občanské demokraty byla těžko myslitelná věc. Když vedení Prahy koncem roku 2013 přišlo s myšlenkou, že by městské části mohly na svém území zřizovat takzvaná aplikační centra pro narkomany, lidově označovaná „šlehárny“, vystupovali komunální politici ODS ostře proti. Teď mají v jedné z největších městských částí – Praze 5 – starostku, která nepopulární téma naopak chce otevřít. 

Podzimní komunální volby v Praze se kvapem blíží a podle starostky Prahy 5 a poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) jsou zásadní témata, která budou rozhodovat, zcela jasná. Bydlení, doprava a bezpečnost. Ve všech těchto oblastech by měla fungovat spolupráce mezi jednotlivými městskými částmi a magistrátem, ovšem situace je často právě opačná. „Pokud jste starostou městské části, který nemá zastoupení v koalici politických stran ve vedení magistrátu, máte na Mariánském náměstí dveře víceméně stále zavřené,“ říká starostka a poslankyně v rozhovoru pro INFO.CZ a sype z rukávu řadu příkladů, kdy se politický boj podepisuje na životech Pražanů.

Řídit městskou část a současně k tomu se podílet na tvorbě českých zákonů. Takové břemeno si na sebe po říjnových volbách naložili někteří pražští politici. Starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS) bude muset minimálně do letošních komunálních voleb nejen vysedávat dlouhé hodiny v Poslanecké sněmovně, ale také pokračovat ve snaze zvýšit bezpečnost ve své městské části. Chce také zajistit místa pro žáky ve zdejších školách, kterých je každým rokem stále méně.

Pražská Drbna zavítala v rámci seriálu rozhovorů se starosty a starostkami na Smíchov. V rozhovoru je řeč o výsledcích voleb a co chci jako nově zvolená poslankyně prosazovat. Samozřejmě jsme řešili také Pětku, třeba jak jsme docílili posílení hlídek policie, nebo jak pomáhají jasná pravidla při vyjednávání mezi městskou částí a developery.

Renáta Zajíčková (ODS) má za sebou úspěšné období ve funkci starostky Prahy 5, přesto se rozhodla, že zabojuje o křeslo ve Sněmovně. Vadí jí totiž oligarchizace státu. "Česko s Babišem promarnilo čas prosperity. Chybí nám vize a hlavně mnoho důležitých reforem," říká politička v rozhovoru pro eXtra.cz. Jednou z reforem, které má Zajíčková na mysli, je ta školská. Jaká řešení navrhuje pro zlepšení vzdělání, ale i vyřešení problému s drogami na Praze 5? 

Starostka Prahy 5, manažerka, zakladatelka soukromé školy, středoškolská pedagožka, podporovatelka vzdělání, sportu a veřejného života. Kromě toho také šťastně vdaná žena, matka tří dospělých synů. V politice i v osobním životě razí cestu obyčejné lidskosti a spolupráce. Tvrdí, že vstoupit po padesátce do politiky pro ni byl přirozený životní krok a práce političky ji naplňuje.

Rozhovor pro Deník.cz se netočí jen kolem bezpečnosti. Nicméně jsem ráda, že se z bezpečnosti v ulicích Prahy 5 konečně stalo celopražské téma. Tvrdé drogy a lidi pod jejich vlivem do našich parků a obydlených míst prostě nepatří.

Mnozí investoři u nás si ještě neuvědomují, že vstupují velmi často do území, které má svůj letitý ráz, žijí tam lidé, kteří mají své zvyky, návyky a potřeby. Městská část má hájit zájmy svých občanů, ale musí také respektovat rozvojové zájmy obce. Mým úkolem jako starostky je především hledat rovnováhu. O tom, ale i o budoucí podobě Smíchova, o Praze 5 v roce 2030, nebo roli a kompetenci městské části a nedostatcích současného uspořádání metropole i republiky, se dočtete v mém rozhovoru pro časopis Be the Best. 

Letos v červnu by Zastupitelstvo Městské části Praha S mělo hlasovat o schválení Strategie rozvoje MČ Praha S 2030 +. Tato městská část se svými 85 tisíci obyvateli patří k největším v české metropoli a svým rozvojovým potenciálem i k nejperspektivnějším, což dokládá také její současný dynamický rozvoj. Přesto Praze S takový zásadní strategický dokument dosud chyběl. 

Zobrazit více článků

Sledujte mě na Instagramu