Řídit městskou část a současně k tomu se podílet na tvorbě českých zákonů. Takové břemeno si na sebe po říjnových volbách naložili někteří pražští politici. Starostka městské části Praha 5 Renáta Zajíčková (ODS) bude muset minimálně do letošních komunálních voleb nejen vysedávat dlouhé hodiny v Poslanecké sněmovně, ale také pokračovat ve snaze zvýšit bezpečnost ve své městské části. Chce také zajistit místa pro žáky ve zdejších školách, kterých je každým rokem stále méně.

Pražská Drbna zavítala v rámci seriálu rozhovorů se starosty a starostkami na Smíchov. V rozhovoru je řeč o výsledcích voleb a co chci jako nově zvolená poslankyně prosazovat. Samozřejmě jsme řešili také Pětku, třeba jak jsme docílili posílení hlídek policie, nebo jak pomáhají jasná pravidla při vyjednávání mezi městskou částí a developery.

Renáta Zajíčková (ODS) má za sebou úspěšné období ve funkci starostky Prahy 5, přesto se rozhodla, že zabojuje o křeslo ve Sněmovně. Vadí jí totiž oligarchizace státu. "Česko s Babišem promarnilo čas prosperity. Chybí nám vize a hlavně mnoho důležitých reforem," říká politička v rozhovoru pro eXtra.cz. Jednou z reforem, které má Zajíčková na mysli, je ta školská. Jaká řešení navrhuje pro zlepšení vzdělání, ale i vyřešení problému s drogami na Praze 5? 

Starostka Prahy 5, manažerka, zakladatelka soukromé školy, středoškolská pedagožka, podporovatelka vzdělání, sportu a veřejného života. Kromě toho také šťastně vdaná žena, matka tří dospělých synů. V politice i v osobním životě razí cestu obyčejné lidskosti a spolupráce. Tvrdí, že vstoupit po padesátce do politiky pro ni byl přirozený životní krok a práce političky ji naplňuje.

Rozhovor pro Deník.cz se netočí jen kolem bezpečnosti. Nicméně jsem ráda, že se z bezpečnosti v ulicích Prahy 5 konečně stalo celopražské téma. Tvrdé drogy a lidi pod jejich vlivem do našich parků a obydlených míst prostě nepatří.

Mnozí investoři u nás si ještě neuvědomují, že vstupují velmi často do území, které má svůj letitý ráz, žijí tam lidé, kteří mají své zvyky, návyky a potřeby. Městská část má hájit zájmy svých občanů, ale musí také respektovat rozvojové zájmy obce. Mým úkolem jako starostky je především hledat rovnováhu. O tom, ale i o budoucí podobě Smíchova, o Praze 5 v roce 2030, nebo roli a kompetenci městské části a nedostatcích současného uspořádání metropole i republiky, se dočtete v mém rozhovoru pro časopis Be the Best. 

Zobrazit více článků

Sledujte mě na Instagramu