Ulevme přeplněným třídám - modernizací hygienických norem zjednodušíme projekty a snížíme náklady na rekonstrukce, rozšiřování i stavby školských objektů. Hygienické normy pro školy jsou u nás v porovnání s okolními zeměmi přehnaně přísné, obsahují velké množství duplicit nebo dávno nepotřebných opatření. Byrokracie rekonstrukce a stavby škol nekonečně odsouvá a výrazně prodražuje.

K jednomu stolu jsem proto přizvala hlavní hygieničku Svrčinovou, zástupce Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí ČR a řadu odborníků na vzdělávání. Společně jsme připravili smysluplné úpravy, které hygienické normy pro školy z doby socialismu posouvají do 21. století. S dynamickou proměnou společnosti se zásadně proměňuje také výchovně vzdělávací proces, charakter i potřeby výuky.

Každý resort se proto přihlásil “ke svému". Odstraňují se duplicity i přehnané limity, zjednodušují a zobecňují se definice, normy budou celkově přehlednější.
Společně se shodujeme na většině úprav. Ty reflektují současné potřeby škol, zároveň myslí i na budoucí možné proměny vzdělávání. V praxi budou mít zásadní pozitivní dopad.


✅ uleví zřizovatelům, ředitelům škol i státnímu rozpočtu
✅ stavět a rekonstruovat školské objekty bude možné jednodušeji, rychleji i levněji
✅ přitom s ohledem na zdraví dětí nesnižují nároky

Návrhy prochází posledním kolem připomínek, do kterého jsme zapojili také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Finální seznam představíme společně do konce května.

Sledujte mě na Instagramu