Známe pravděpodobný vývoj kapacit našich základních škol do roku 2023 - a jsou dostačující! To je nejdůležitější výstup z dokumentu, který vznikl z mé iniciativy a který v srpnu kladně přijala školská komise i Rada MČ Praha 5.

Podobný dokument již existuje pro školy mateřské. Oba dokumenty mají stejnou formu i strukturu a obsahují informace vztahující se například k počtu zapsaných dětí do prvních tříd od roku 2010, k vývoji naplněnosti škol i školek, k počtu tříd a žáků nebo k počtu dětí a žáků dle trvalého bydliště. Veškeré údaje, z kterých se při zpracovávání analýzy vycházelo, měl k dispozici Úřad MČ. Stačilo data vytáhnout ze šuplíku a začít je vyhodnocovat. 

Praha 5 zřizuje dvanáct, od 1. září 2019 třináct základních škol s celkovou kapacitou 7224 míst. Ta by měla do roku 2023 plně uspokojit potřeby obyvatel městské části. Školy jsou po MČ rovnoměrně rozmístěny a jejich obslužnost je velmi dobrá. Jedna základní škola není plně organizovaná, protože nabízí pouze 1. stupeň základního vzdělávání (ZŠ Podbělohorská).  Největší základní školou je ZŠ Barrandov II s počtem 918 žáků, nejmenší je ZŠ Grafická se 157 žáky.  

Mezi zajímavé výstupy dokumentu patří informace o odchodu žáků na víceletá gymnázia. Ač se může zdát, že žáci masivně ze základních škol odcházejí, pravdou je, že po 5. třídě odejde na gymnázia necelých 11% a po 7. třídě dokonce pouze 5% žáků. Dramatický úbytek žáků alespoň u nás se nekoná, kvalita tříd se tedy dramaticky nesnižuje, jak je často médii prezentováno. Důležitou kapitolou je predikce počtu žáků do roku 2023 ve vztahu k plánované výstavbě nových bytových jednotek dle katastru.

Jediným kritickým bodem našeho základního školství je oblast Košíř. Kapacita Základní školy Nepomucká přestává díky výstavbě stačit a je nutné urychleně přijmout opatření, která odlehčí téměř naplněné kapacitě. Možným řešením je změna spádové oblasti. To je ale pouze řešení částečné. Další možností je vybudování kontejnerových tříd. Zde ale narážíme na neexistenci ploch určených pro výstavbu školského zařízení v této lokalitě. K úplnému vyřešení dojde jedině tehdy, pokud se navýší kapacita okolních základních škol. Mám na mysli především ZŠ Podbělohorskou, protože právě žáci z této školy po 5. třídě odchází na nejbližší ZŠ a tou je právě ZŠ Nepomucká.  Když vznikne 2. stupeň v ZŠ Podbělohorská, výrazně se změní poptávka po místech v této základce a kapacita by tak pro oblast Košíř měla stačit. Na vybudování pavilonu 2. stupně v ZŠ Podbělohorská se již pracuje. Připravuje se objemová studie, která by měla potvrdit reálnost tohoto řešení. 

Dokument obsahuje i tabulkovou část, která nabízí mnoho přehledů a informuje například o počtu žáků cizinců, o počtu obyvatel nebo o výuce cizích jazyků.

Jsem za oba dokumenty velmi ráda, protože naše další plánování rozvoje pětkového školství nebude vařeno z vody, ale bude se opírat o relevantní data. Navíc dokumenty budou sloužit jako výchozí podklady pro zpracování strategického dokumentu městské části a také předškolního vzdělávání i základního školství.