Britský magazín Time Out totiž nedávno zveřejnil seznam nejlepších měst světa pro rok 2022. V kategorii o nejkrásnější město obsadila naše metropole třetí místo a v celkovém pořadí se dostala do první desítky. To však neznamená, že není co zlepšovat.

Časopis doporučuje třeba návštěvu zrekonstruovaných náplavek a kladně hodnotí veřejnou dopravu či bezpečnost. Každoroční hodnocení se opírá nejen o dojmy autora, ale především o anketu mezi místními. Z té vyplývá, že celých devadesát procent Pražanů považuje své město za krásné. Skvělou prezentaci naší metropole v prestižním magazínu si tak vlastně děláme i my sami. A to je dobře, protože Praha jedním z nejkrásnějších měst světa skutečně je.

Bylo by však chybou usínat na vavřínech.

Nedávno jsem uspořádala setkání občanů, kteří se společně se mnou snaží o navrácení důstojnosti veřejnému prostoru v krásných lokalitách Smíchova a spodní části Plzeňské na okraji Košíř, které roky trpí přítomností beznadějně přetíženého kontaktního centra pro drogově závislé. Po dlouhých jednáních jsme nakonec vypověděli tomuto centru nájemní smlouvu.

Nejdeme tím ani proti centru, ani proti síti sociálních služeb, a už vůbec proti těm, kteří potřebují pomoc. Naopak. Magistrát jsme společně s odborníky i aktivními občany po dvou letech dotlačili k restartu a rozšíření pražské protidrogové sítě a postupnému přesunu těchto center na místa, kde nebudou mít negativní vliv na každodenní život místních. Tam jejich činnost maximálně podpoříme, stejně jako podpůrné terénní programy. Jak jsem slíbila, Pětka už tuto zátěž za celou Prahu dál neponese.

Zároveň startujeme proměnu okolí zastávky U Zvonu. Nechali jsme odstranit chátrající trafiku, opravujeme chodníky a zábradlí, zajistili jsme častější pravidelné mokré čištění, s umělci chceme místu vdechnout také něco svěžího. V nedalekém objektu Košířské brány se brzy otevře nová pobočka pošty a to je určitě dobře, protože to podpoří i vznik dalších menších obchůdků, kaváren i komunitních míst.

Souběžně vzniká studie celkové revitalizace prostoru, včetně doplnění novým mobiliářem a novou zelení, takže by se místo mohlo brzy proměnit v malé náměstíčko. Je to první důležitý krok v rámci celkové proměny Motolského údolí. Brzy se rozjede také celková proměna křižovatky u Kavalírky a velká rekultivace parků Kavalírka a Mrázovka. Nově nabídnou třeba workoutová hřiště či veřejné ohniště, hlavně ale budou bezpečnější a celkově vlídnější.
Jak je vidět, když se chce, všechno jde. Mám z toho radost. Všem kolegům a aktivním lidem, kteří se na tom se mnou podílejí, ať už na Pětce nebo ve Sněmovně, moc děkuji! Pětka si oživení a navrácení důstojnosti do veřejného prostoru skutečně zaslouží.

Přeji vám klidné prožití druhé poloviny prázdnin, třeba při aktivním odpočinku v naší krásné Pětce! Vaše starostkaZdroj: radniční magazín Pětka, MČ Praha 5